Jak utrzymać porządek we wnętrzach?

Dla niektórych utrzymanie czystości w domu jest jak przysłowiowa „bułka z masłem”. Porządek musi być i nie podlega to żadnej dyskusji. Innym natomiast nie przychodzi to tak łatwo, a każde sprzątanie czterech kątów staje się niemałym wyzwaniem. Niezależnie od tego, jakie jest nasze nastawienie do porządków, w niektórych sytuacjach po prostu musimy zadbać o czystość naszego domu. Stosując się jednak do kilku prostych zasad, sprzątanie może okazać się dużo prostsze, przyjemniejsze i mniej czasochłonne. O czym dokładnie mowa?

Jak sprzątać w domu?

Sprzątanie w dużej mierze opiera się na organizacji i nastawieniu. Czasami wypracowanie najlepszych schematów pracy wymaga większego wysiłku i większej liczby prób. Czasami natomiast przychodzi płynnie, od zaraz. I działa!

Podział obowiązków

To oczywiste, że na myśl o sprzątaniu całego mieszkania lub domu niejednej osobie może zrobić się słabo. Właśnie dlatego tak ważny jest podział obowiązków. I to od niego warto rozpocząć dbanie o czystość we wnętrzach! Jeśli mieszkamy z partnerem/-ką, ustalmy, kto zajmie się m.in. odkurzaniem, myciem naczyń, wyrzucaniem śmieci, czy ścieleniem łóżek. Do pomocy możemy zaangażować również nieco starsze dzieci, pozostawiając w ich gestii sprzątanie własnych pokojów. Jeśli wciąż mamy problemy z organizacją w tym zakresie, ustalajmy np. tygodniowe lub miesięczne grafiki.

Porządkowe rytuały

W utrzymaniu porządku na co dzień pomagają także wypracowane rytuały. Proste i naprawdę szybkie czynności, które odkładane na potem potęgują bałagan. Jest to m.in. ścielenie łóżka zaraz po wstaniu, mycie, wkładanie naczyń do zmywarki po zakończonym posiłku, czy regularne prasowanie ubrań zdjętych z suszarki. Rytuały powinny zachęcać nas do robienia czegoś systematycznie, od razu. Zdecydowanie łatwiej jest włożyć do zmywarki np. dwa talerze i szklanki po obiedzie niż zalegający od rana stos naczyń z zaschniętymi już resztkami jedzenia.

Im mniej, tym lepiej

Pamiętajmy, że bałagan tworzą nie tylko ludzie, ale i same rzeczy. Takie, których jest po prostu za dużo, jak i te, które nie mają swojego miejsca. Żeby utrzymać porządek w domu, musimy zatem… sprzątać! A dokładniej regularnie pozbywać się nieużywanych, zniszczonych i niepotrzebnych przedmiotów. Najczęściej problem ten dotyczy dziecięcych zabawek. Nie omija jednak osób dorosłych! Mogą być to wypadające z szafy ubrania, stare dokumenty, czy nieużywane akcesoria kuchenne. Bardzo ważne jest przy tym, aby każda rzecz w naszym domu miała także swoje stałe miejsce. Najlepiej w szafie lub komodzie. Im mniej przypadkowych rzeczy pozostających na widoku, tym nasze wnętrza będą wyglądały na bardziej uporządkowane. Co więcej, przedmioty pochowane w szafkach nie wymagają również tak częstego ocierania z kurzu, jak te, znajdujące się na blatach lub otwartych półkach. Jeśli chcemy zaoszczędzić na sprzątaniu czas, nie przesadzajmy z dekoracjami i ozdobami do domu. Miejmy na względzie, że każda taka drobnostka jest w końcu tzw. zbieraczem kurzu.

Meble ułatwiające zachowanie porządku

Po zmianie nastawienia i wypracowaniu dobrych nawyków przychodzi pora na kolejny krok. Najlepsze wyposażenie do przechowywania, czyli meble modułowe do salonu, sypialni, kuchni i pokoju dziecka. Są to przede wszystkim pojemne szafy, nierzadko sięgające do samego sufitu. W takich szafach możemy przechowywać wszystko. Od ubrań i bielizny, przez książki, zabawki, akcesoria, aż po sprzęty gospodarstwa domowego. Jeśli chcemy ukryć większość przedmiotów ogromne szafy to najlepszy z możliwych wyborów. Możemy umieścić je w przedpokoju, sypialni, pokoju dziecka, a także w pokoju dziennym. W przechowywaniu pomagają również komody. Podobnie jak szafy, możemy ustawić je w różnych pokojach. Jeśli utrzymywanie porządku nie jest naszą mocną stroną, wybierajmy meble z całkowicie zabudowanymi frontami. Wyposażenie takie jak np. szklane witryny lub szafki w kuchni będzie wymagało od nas bowiem większej dyscypliny.

Urządzenia ułatwiające zachowanie porządku 

W utrzymaniu porządku w domu pomogą nam dzisiaj także nowoczesne urządzenia. Jeśli możemy sobie na nie pozwolić, nie ma się nad czym zastanawiać! Roboty sprzątające, mopy parowe, czy generatory pary to tylko niektóre ze sprzętów, dzięki którym sprzątanie stanie się o wiele szybsze i przyjemniejsze.