Meble wielofunkcyjne – sprytne rozwiązania do małych wnętrz

Meble wielofunkcyjne zostały stworzone z myślą o małych, problematycznych w aranżacji mieszkaniach. Ich wyjątkowa funkcjonalność i ciekawy design sprawiły jednak, że równie chętnie zaczęliśmy je wykorzystywać także w nieco większych przestrzeniach. Co kryje się pod pojęciem „meble wielofunkcyjne”? O jakich bryłach mowa?

Wielofunkcyjne meble to meble do salonu, sypialni, pokoju dziecka, biura, czy przedpokoju. Rozwiązania 2w1 niemające sobie równych, jeśli chodzi o praktyczne zagospodarowanie przestrzeni i oszczędność miejsca. Dzięki nim nie musimy rezygnować z funkcjonalności wnętrza, wygody jego użytkowania i co najważniejsze – stylowego, modnego wyglądu. Meble wielofunkcyjne mimo szerszego zakresu zastosowania, wcale nie posiadają udziwnionego, nietypowego designu, który mógłby zniechęcić nas do ich zakupu. Wyglądają dokładnie tak jak klasyczne wyposażenie, dzięki czemu łatwo wpasujemy je w każdą przestrzeń!

Nowoczesna i elegancka część dzienna.

Najciekawsze propozycje mebli wielofunkcyjnych

Przykładów mebli wielofunkcyjnych jest wiele. Niektóre spełniają tylko jedną, dodatkową funkcję – to tzw. meble 2w1, takie jak wąska szafka do łazienki z lustrem, czy ławostół. Są i takie, które zaskoczą nas mnogością swoich zastosowań. Do jednych z nich należy niepozorny… puf!

Meble wypoczynkowe z funkcją spania

Gdy zastanawiamy się nad meblami wielofunkcyjnymi i meblami modułowymi do salonu, z pewnością jedno z pierwszych skojarzeń to właśnie meble wypoczynkowe. Kanapy, wersalki, narożniki, a nawet fotele z funkcją spania to rozwiązanie obecne w naszych domach nie od dziś. Najczęściej posiadają one również integralne pojemniki na pościel, dlatego wszystkie akcesoria niezbędne do snu znajdują się zawsze na wyciągnięcie ręki.

Tego typu wyposażenie świetnie sprawdza się w pokojach dziennych, które służą jednocześnie jako sypialnia. Możemy wybrać je także do pokojów dziecięcych oraz w sytuacjach, w których często gościmy u siebie przyjaciół lub krewnych z daleka.

Skandynawski salon.

Półtapczany

Półtapczan to bardzo specyficzny, nietypowy mebel – łóżko chowane w szafie lub komodzie. Może występować więc jako półtapczan poziomy lub pionowy. W ciągu dnia w pozycji złożonej spełnia on najczęściej rolę dekoracyjną, natomiast wieczorami gwarantuje komfortowe miejsce do spania. Niektóre półtapczany mogą posiadać również wewnętrzne półki, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagospodarować także przestrzeń wewnętrzną. Półtapczany to idealne rozwiązanie do niewielkich kawalerek oraz małych pokojów dziecięcych i młodzieżowych.

Ławostoły

Ławostoły to stosunkowo mało popularne meble do salonu, jednak gdy już przekonamy się o ich zaletach i możliwościach, od razu zechcemy mieć je w swoim pokoju. Stworzono je z myślą o małych pokojach dziennych, w których brakuje nam miejsca na dodatkowy stół i krzesła. To nic innego jak klasyczna ława, która została wyposażona w wysuwany i podnoszony do standardowej wysokości blat. Po jego rozłożeniu z klasycznego stolika kawowego otrzymujemy więc stół pokojowy dla przeważnie 4 lub 6 osób.

Salon z ławą 2w1.

Pufy

Pufy to kolejne z ciekawych i praktycznych mebli wielofunkcyjnych. Standardowo służą z reguły jako dodatkowe miejsca do siedzenia lub podnóżki, w zależności od wysokości. To jednak nie koniec ich zastosowań! Nowoczesne pufy bardzo często posiadają wewnętrzne, dodatkowe skrytki, w których możemy ukryć ciepłe koce, pledy, gazety, a nawet dziecięce zabawki, na które zabrakło nam miejsca! Co więcej, w wielu przypadkach wykorzystamy je także jako stoliczki salonowe lub szafki nocne. Pufy są dlatego jednymi z tych elementów wyposażenia, które znajdują zastosowanie w praktycznie każdym pokoju.

Biurka

Biurko 2w1 przybiera postać biurko-komody z rozsuwanym blatem, dzięki czemu bez najmniejszego problemu wkomponujemy je w wystrój każdego pokoju dziennego, sypialni, czy pokoju dziecka. Jeżeli sporadycznie pracujemy w domu, jednak nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na gabinet, biurko-komoda będzie strzałem w dziesiątkę. Gdy musimy umieścić biurko w salonie lub sypialni, jednak nie chcemy, aby przesadnie rzucało się w oczy, w roli tego mebla możemy wykorzystać ponadto elegancką konsolę lub toaletkę. Design tych mebli obecnie pozostaje bardzo zbliżony do modnych, nowoczesnych biurek.