Funkcjonalne rozwiązania do kawalerki

Kawalerki i studia cieszą się popularnością zwłaszcza wśród młodych osób i studentów. O dużym zainteresowaniu takimi mieszkaniami przesądzają przeważnie niższe koszty wynajmu, a także większy komfort i prywatność niż w przypadku dzielenia standardowego mieszkania z innymi współlokatorami. Mimo że często zdaje się nam, że życie na tak niewielkiej przestrzeni oraz jej umiejętne zaaranżowanie są nie lada wyzwaniem, dzięki dostępnym dziś rozwiązaniom staje się to o wiele prostsze i przyjemniejsze. Co w takim razie sprawdzi się w kawalerce?

Oczywiście kawalerka kawalerce nierówna. Są kawalerki większe i są również te naprawdę maleńkie. Urządzając taką przestrzeń, musimy dlatego dopasować się do jej indywidualnego charakteru. Ogromne znaczenie będzie odgrywać tu każdy metr. Każdy zakamarek. A także to, czy mieszkamy w kawalerce sami, czy może z drugą osobą.

Kawalerka – czy tylko dla minimalistów?

Mieszkanie w kawalerce wymaga bardzo dobrego zorganizowania się. Nierzadko także sprytu i wyobraźni. Jeżeli chcemy zachować w tym wnętrzu porządek, harmonię i nie czuć się w nim przytłoczeni, minimalizm będzie w takim przypadku jak najbardziej wskazany. Im mniej rzeczy, tym mniejszy chaos i mniej sprzątania. Zastanówmy się więc, czego naprawdę potrzebujemy, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować. Umiejętność wypracowywania kompromisów jest na pewno pomocną cechą!

W kawalerce każda rzecz powinna mieć swoje stałe miejsce. Czasami jest to trudne, ponieważ wynajmowane mieszkania są z reguły urządzone w określony sposób. Niektóre lepiej, niektóre gorzej. Jeżeli jednak mamy możliwość dokonania zmian w wystroju i organizacji wnętrza lub dokupienia do niego dodatkowych, bardziej funkcjonalnych mebli, na pewno warto skorzystać z tej opcji.

Jakie meble wybrać do kawalerki?

O funkcjonalności kawalerki zadecyduje przede wszystkim to, w jaki sposób zostanie ona wykończona. Jakie meble wybierzemy oraz jak je ustawimy. Wyposażenie, które w kawalerce możemy określić jako tzw. must have to w szczególności:

  • Meble wypoczynkowe z funkcją spania i pojemnikiem na pościel (kanapy, sofy, narożniki). Jeżeli lubimy spędzać czas z przyjaciółmi, rekomendowanym rozwiązaniem będzie narożnik. Zapewnia on więcej miejsca do siedzenia, a przy tym i do spania. Ze względu na układ stwarza także bardziej komfortowe warunki do rozmów.
  • Duże, wielofunkcyjne szafy do zabudowy, w których zmieścimy nie tylko ubrania.
  • Meble z dodatkowymi funkcjonalnościami (meble 2w1). Są to przede wszystkim ławostoły, stoliki kawowe z dodatkowymi półkami i kółkami, stoły pokojowe z rozsuwanym blatem. Ponadto pufy, które mogą pełnić funkcję podnóżków, stoliczków, czy miejsc do siedzenia.
  • Mocowane do ściany, otwierane blaty, które mogą zastąpić klasyczne biurka i nie będą zajmować dzięki temu dodatkowego miejsca.
  • Barek kuchenny, który może albo zastąpić standardowy stół, albo posłużyć jako stolik dodatkowy. Za pomocą barku jesteśmy również w stanie rozdzielić aneks kuchenny od części dziennej.

Najlepszym wyborem do kawalerki są dlatego ustawne, wielofunkcyjne i ergonomiczne meble modułowe do salonu, sypialni i kuchni. Nowoczesne, proste, uniwersalne. W jasnych kolorach. Dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę funkcjonalną i wygodną przestrzeń, dopasowaną do naszych potrzeb.

Podział kawalerki na strefy  

Jedyne pomieszczenia, które zostają wydzielone w kawalerce to łazienka, a czasami także przedpokój i kuchnia. Nowoczesne kawalerki to jednak najczęściej mieszkania jednopokojowe, w których salon, tj. część dzienna łączy się z aneksem. Na takiej przestrzeni musimy wygospodarować ponadto miejsce do spania, a czasami nawet i pracy.

Jeżeli nie chcemy dodatkowo pomniejszyć naszego studia, unikajmy dzielenia przy pomocy ścianek działowych. Wykorzystajmy do tego inne pokrycia, kolory ścian, podłogę lub meble. Musimy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie. Zastosowanie zbyt wielu barw lub materiałów na małej przestrzeni może obniżyć walory wizualne naszego mieszkania. Warto wybierać dlatego kolory monochromatyczne, stylowe fototapety, drewniane lamele na ścianę lub cegiełki. Takie rozwiązania sprawdzą się praktycznie w każdej kawalerce.

Jak wyznaczyć strefy za pomocą mebli? Do rozdzielenia kuchni od części głównej możemy wykorzystać wspomniany już wyżej wielofunkcyjny barek. Jeżeli natomiast musimy wydzielić w kawalerce miejsce do pracy, możemy zrobić to przy pomocy na przykład otwartego regału ustawionego prostopadle do ściany lub podobnie umieszczonej kanapy.