Jak urządzić pokój dzienny z szafą?

Czasami pokój dzienny to najlepsze miejsce na wstawienie głównej bądź jedynej szafy w mieszkaniu. Wiele osób może nie być szczególnie pocieszona taką perspektywą, jednakże w praktyce pokój dzienny z szafą nie jest wcale tak straszny, jak wydaje się nam na samym początku!

Pokój dzienny z szafą – jaką szafę wybrać?

Szafa w salonie nie jest dzisiaj rozwiązaniem zaskakującym. Mimo że niegdyś była ona zarezerwowana przede wszystkim do sypialni, obecnie z powodzeniem może znaleźć się także w części dziennej. Współczesne serie mebli, w tym meble modułowe do salonu oferują przeważnie kilka różnych wariantów szafy do wyboru!

Urządzając pokój dzienny z szafą, zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

  • Jaką przestrzenią dysponujemy? (Czy jest to mały pokój dzienny z szafą, czy większe, bardziej przestronne wnętrze?)
  • Czy szafa w pokoju będzie główną, dodatkową, czy jedyną szafą w całym mieszkaniu?
  • Co chcemy przechowywać w szafie w salonie? (Czy urządzamy pokój dzienny z dużą szafą, czy salon z szafą o mniejszych wymiarach?)

Kuchnia otwarta na salon z szafą.

Szafa do pokoju dziennego może przybrać postać:

  • Standardowej szafy wolnostojącej – to podstawowy mebel o optymalnej pojemności, który sprawdzi się w każdym salonie. Szafę wolnostojącą należącą do tego samego kompletu, co pozostałe wyposażenie, możemy wykorzystać także do stworzenia nowoczesnej meblościanki. Wystarczy, że postawimy ją obok TV wraz z na przykład witryną, szafką RTV i półką wiszącą.
  • Szafy modułowej z drzwiami przesuwanymi – tego rodzaju modele pozwalają nam na stworzenie spersonalizowanej i doskonale dopasowanej do naszych potrzeb garderoby. Dzięki drzwiom przesuwanym nie musimy uwzględniać dodatkowej przestrzeni niezbędnej do otwarcia szafy.
  • Szafy w zabudowie wykonywanej na wymiar – szafy na wymiar swoją funkcjonalnością dorównują szafom modułowym. Są szczególnie rekomendowane w pokojach, w których występują kłopotliwe w zaaranżowaniu wnęki, czy skosy. Szafa na wymiar pozwoli nam w maksymalny sposób zagospodarować wolną przestrzeń i każdy zakamarek.
  • Szafy narożnej – wnękę w pokoju może zająć także pojemna szafa narożna. Nie zabierze ona cennej przestrzeni, jednocześnie umożliwiając nam mądre i praktyczne wykorzystanie wolnych kątów.

Jak powinna wyglądać szafa w pokoju dziennym?

Podczas aranżowania pokoju dziennego z szafą zadbajmy o zachowanie spójnego, jednolitego wystroju. Najlepiej więc, aby szafa pochodziła z tej samej kolekcji, co pozostałe meble do salonu. W przypadku modeli wolnostojących i narożnych najczęściej nie stanowi to większego problemu. Większość serii salonowych poza komodami, witrynami, czy szafkami RTV, oferuje dzisiaj również szafy do pokoju dziennego. Jeżeli jednak decydujemy się na pojemną szafę z drzwiami przesuwanymi lub szafę na wymiar, w wielu przypadkach będą to modele sprzedawane oddzielnie. W takiej sytuacji zwróćmy uwagę, aby w możliwie jak największym stopniu pasowały do aranżacji naszego wnętrza. Gdy przykładowo zdecydowaliśmy się na wystrój nowoczesny, minimalistyczny w bieli i drewnie, szafa również powinna zostać wykonana w takim wybarwieniu i stylu.

Szafa w zabudowie z drzwiami przesuwanymi.

Urządzając mały pokój dzienny z szafą w bloku, warto rozważyć wybór mebla w jasnym kolorze oraz z zewnętrznym lustrem. Dzięki temu szafa nie przytłoczy naszej przestrzeni. Wręcz przeciwnie – optycznie doda jej kilku metrów! Gdy natomiast nie chcemy przeznaczać frontów szafy na lustro, alternatywą może być w tym przypadku szafa z drzwiami przesuwanymi wykończonymi na wysoki połysk.

W wąskich pokojach dziennych ważnym parametrem powinna być dla nas głębokość szafy. W takich wnętrzach lepszym wyborem będzie mebel płytszy, jednakże szerszy.

Jeżeli mamy z kolei do zaprojektowania pokój dzienny z dużą szafą, uważajmy, aby przypadkiem nie zdominowała ona dostępnej przestrzeni. Szafa w miarę możliwości powinna spójnie komponować się z pozostałymi meblami, a nie stanowić dominujący, najbardziej rzucający się w oczy element wyposażenia salonu.