Kiedy wybrać meble modułowe, a kiedy na wymiar?

Jeden z dylematów, jaki pojawia się u osób aranżujących nowy dom lub mieszkanie, dotyczy rodzaju mających znaleźć się tam mebli. Czy mają być to komplety systemowe, czy może jednak meble wykonane na wymiar? Jakie są zalety i wady jednego, jak i drugiego rozwiązania?

Meble modułowe

Meble systemowe to meble dla każdej osoby i do każdego wnętrza. Są niezwykle uniwersalne, ponieważ zachwycają zarówno dzieci oraz nastolatków, jak i dorosłych, a nawet osoby starsze. To funkcjonalne meble dla tych, którzy chcą szybko urządzić swoje wnętrza, a przy tym zbytnio nie nadszarpnąć zawartości portfela. Komplety modułowe w odróżnieniu od mebli wykonywanych na wymiar należą bowiem do rozwiązań tańszych. Nie oznacza to jednak gorszych właściwości! Meble modułowe są produkowane w rozmaitych wersjach. Każdy bez trudu znajdzie zatem zestawy, które nie tylko zmieszczą się w jego budżecie, ale i w pełni wpasują się w jego gusta i potrzeby.

Warto w tym miejscu dodać, że jedną z głównych cech mebli systemowych jest ich dostępność w różnorodnych wariantach. Wielu producentów oferuje swoim Klientom możliwość wyboru np. koloru frontów, rodzaju uchwytów, czy dodatkowych udogodnień w postaci m.in. oświetlenia LED witryn. Ponadto, w obrębie jednej serii często spotkamy się także z różnymi odsłonami tego samego mebla. Może być to szafa 1- 2- lub 3-drzwiowa, czy komoda z samymi szufladami lub szufladami i drzwiczkami.

Tego rodzaju wyposażenie cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w kuchniach i pokojach dziecięcych, a także jako meble modułowe do salonu. W pierwszym przypadku meble systemowe pozwalają na samodzielne zaaranżowanie przestrzeni roboczej, uwzględniając przy tym dostępną przestrzeń oraz indywidualne potrzeby Użytkownika. Wybierając meble modułowe do pokoju  dziecka, możemy być natomiast pewni, że będą one służyć w jego kąciku przez lata i rosnąć wraz z naszą pociechą. Gdy smyk podrośnie, łatwo dokupimy nowy, potrzebny mebel lub też zastąpimy jeden element innym, bardziej funkcjonalnym.

Meble na wymiar

Meble na wymiar to natomiast propozycja dla osób, które chcą otrzymać w 100% spersonalizowane wyposażenie, maksymalnie dopasowane do specyfiki wnętrza. Będą one dobrym wyborem również wtedy, gdy aranżowany pokój posiada np. wnęki, czy skosy, a my pragniemy zagospodarować każdy metr. Jeśli jednak zdecydujemy się na meble wykonywane na wymiar, powinniśmy mieć na względzie, że nie jest to ani rozwiązanie tanie, ani szybkie. Należy nastawić się, że będą one większym zobowiązaniem finansowym niż meble systemowe. Ponadto, wykonanie mebli pod indywidualne zamówienie z reguły wymaga także czasu – czasami nawet kilku miesięcy.

Mimo dużego stopnia spersonalizowania, na jaki pozwalają meble na wymiar, nie są one równie „elastyczne”, co komplety modułowe. Widać to doskonale na przykładzie m.in. pokoju dziecka. W tym przypadku nie będziemy mogli tak łatwo wymienić np. starego biurka dziecka na większy model, czy zastąpić niewielką szafę bardziej pojemną bryłą – pochodzącymi z tej samej serii. Na takie rozwiązania pozwalają natomiast meble systemowe, które są przy tym dostępne od ręki.