Salon z kuchnią – stylowa aranżacja niedużym kosztem

Kuchnia otwarta na salon to dzisiaj klasyczny, najczęściej spotykany układ tych dwóch pomieszczeń. Jest on charakterystyczny nie tylko dla domów jednorodzinnych, ale i mieszkań, również w starym budownictwie. To połączenie modne, ciekawe, a także bardzo praktyczne. Jest jednym ze sposobów na powiększenie dostępnej przestrzeni oraz nadanie aranżacji ciągłości i spójności. Jak urządzić te wnętrza niedużym kosztem, aby zachować ich styl i funkcjonalność?

Kilka rad na początek

Zanim rozpoczniemy aranżowanie salonu z kuchnią, miejmy świadomość tego, na jakie rozwiązania możemy, a w niektórych przypadkach powinniśmy się zdecydować.

  • Przy układzie, w którym kuchnia pozostaje otwarta na salon, pamiętajmy, aby zachować zbliżoną stylistykę tych wnętrz. To oznacza, że jeśli jedno z nich zostanie zaaranżowane w stylu nowoczesnym, drugie również powinno. Gdy będzie to wystrój skandynawski, klasyczny, glamour lub jakikolwiek inny, postąpmy podobnie. Otwarta przestrzeń ma tworzyć spójną, harmonijną kompozycję, w której wszystkie elementy wzajemnie się uzupełniają.
  • Kuchnia otwarta na salon może pozostać na niego faktycznie otwarta lub dyskretnie oddzielona. Szerzej napiszemy o tym poniżej.
  • Podczas urządzania salonu z kuchnią zwróćmy uwagę na wydzielenie stref. Są to pokoje służące wielu różnym aktywnościom, dlatego przy braku ich dobrej organizacji może zapanować w nich chaos i bałagan.

Kuchnia otwarta na salon i sposoby jej aranżacji

Zabudowa kuchni otwartej na salon może przybrać dowolną formę. W takim układzie odpowiedni będzie zarówno kształt litery „U” i „L”, jak i zabudowa jednorzędowa. Każdą z nich możemy wzbogacić dodatkowo o kuchenną wyspę, która wypełni puste miejsce pośrodku.

Decydując się na kuchnię otwartą na salon mamy dwie możliwości: pozostawić ją całkowicie otwartą bądź subtelnie rozdzielić ją od granicy z salonem. Jak? Wykorzystując do tego m.in. wspomnianą wyżej wyspę ustawioną pośrodku, przedłużoną zabudowę szafek lub wysoki barek. W ten sposób dyskretnie ukryjemy także mogący czasami gościć w tym wnętrzu nieporządek, który tworzy się podczas gotowania lub po jedzeniu. Jeśli zależy nam jednak na zachowaniu większej, otwartej przestrzeni, umieścimy zabudowę pod ścianami, w klasyczny sposób.

Jak podzielić salon otwarty na kuchnię na strefy?

Kuchnia otwarta na salon tworzy jedną, dużą przestrzeń o wielofunkcyjnym charakterze. Bardzo często jest także dodatkowo połączona z jadalnią, dlatego, jeśli chcemy zachować funkcjonalność i ergonomię tego wnętrza, musimy wydzielić w nim strefy.

Do podziału tego pomieszczenia możemy wykorzystać przede wszystkim inny rodzaj pokrycia posadzki w kuchni i pokoju dziennym. Nie jest to jednak zabieg rekomendowany w każdym przypadku, ponieważ przy małym metrażu może on dodatkowo wizualnie pomniejszyć naszą przestrzeń. W wydzieleniu stref pomoże nam również odmienna kolorystyka ścian, zastosowanie cegiełki, paneli, fototapety lub innego dekoru. Do tego zadania wykorzystuje się także meble: kanapę, która rozdzieli część gościnno-wypoczynkową od jadalnej, czy otwarte regały. Wystarczy ustawić je w odpowiednich miejscach, w poprzek pokoju, tak, aby stworzyły umowne granice między wybranymi strefami.

Na tak otwartej przestrzeni najczęściej wydziela się także część jadalną. Warto zlokalizować ją zaraz na granicy z kuchnią, ponieważ w ten sposób zachowamy spójność i ciągłość pomieszczeń oraz zwiększymy nasz komfort podczas korzystania z nich. Jadalnia tuż przy kuchni zapewni nam wygodny, szybki dostęp pomiędzy stołem pokojowym a lodówką, piekarnikiem, zlewem, czy blatem roboczym, bez konieczności przechodzenia przez cały salon. Z drugiej jednak strony musimy mieć na względzie, że przy pełnej otwartości tych stref, pozostaniemy widoczni podczas przyrządzania posiłków, a nasi goście zyskają jednocześnie wgląd w to, co dzieje się w naszej kuchni. Nie każdy czuje się z tym komfortowo i może nie lubić, gdy ktoś patrzy mu na ręce w czasie pracy. W takiej sytuacji powinniśmy skorzystać zatem z wyżej wymienionych sposobów częściowego odgrodzenia tej przestrzeni.

Meble modułowe w otwartych przestrzeniach

Urządzanie połączonych ze sobą kuchni, jadalni i salonu wcale nie musi być rozwiązaniem aż tak kosztownym, jak mogłoby się nam zdawać. Wystarczy wykorzystać potencjał, jaki dają nam meble modułowe do salonu oraz do kuchni. To stosunkowo niedrogi rodzaj wyposażenia, stworzony z myślą o wielofunkcyjnych, problematycznych, czy niewielkich przestrzeniach. Meble systemowe pozwalają nam na dużą dowolność, oferując jednocześnie wiele rozwiązań do każdego typu wnętrza. To właśnie tam znajdziemy m.in. otwarte regały o szerokim zastosowaniu, stoliki kawowe na kółkach, czy modułowe kanapy i narożniki do pokoju dziennego, które możemy samodzielnie skonfigurować i dopasować do naszych potrzeb.