Pokój dzienny i sypialnia w jednym

Połączenie pokoju dziennego z sypialnią to rozwiązanie, na które w zdecydowanej większości nie decydujemy się dobrowolnie. Na całe szczęście dostępne dzisiaj możliwości wcale nie skazują takiego układu na niepowodzenie. Urządzając salon z sypialnią, bardzo prosto jest uzyskać przestrzeń nie tylko wygodną, uporządkowaną i praktyczną, ale również przytulną i stylową. Jak osiągnąć taki efekt? Zobaczmy!

Kanapa czy łóżko? Co wybrać do sypialni w salonie?

Na wstawienie do pokoju dziennego klasycznego łóżka możemy pozwolić sobie tylko w niektórych przypadkach. Zdecydowanie częściej decydujemy się na meble modułowe do salonu w postaci rozkładanej kanapy lub narożnika. Spełniają one jednocześnie dwie kluczowe i niezwykle ważne funkcje: wypoczynkową oraz gościnną. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Będzie to przede wszystkim wielkość mebla oraz miejsce, w którym ma on się znaleźć. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, możemy pozwolić sobie na odpowiednio większy zestaw wypoczynkowy. Podobnie w przypadku, w którym pragniemy ograniczyć nasz pokój jedynie do kilku, głównych elementów. W innym razie nasz wybór powinien paść na nieco mniejsze i zgrabniejsze kanapy, które nie zabiorą dodatkowej powierzchni. Pamiętajmy, że do standardowego rozmiaru mebla musimy doliczyć jeszcze przestrzeń potrzebną do jego swobodnego i bezproblemowego rozłożenia.

Kiedy w takim razie do pokoju dziennego wybiera się łóżko? Na łóżko najlepiej zdecydować się w sytuacji, gdy nasz salon ma odpowiedni metraż, który pozwoli na zachowanie harmonii oraz wydzielenie strefy sypialnianej i dziennej. W tym wariancie, poza łóżkiem będziemy potrzebować przecież także sofy lub kanapy. Łóżko możemy również umieścić na antresoli lub innego rodzaju podwyższeniu podłogi, jakie zastosowano w pokoju. Do rozgraniczenia dwóch przestrzeni warto wykorzystać ścianki działowe wykonane z klasycznych płyt gipsowych, lameli, czy szkła. W niektórych przypadkach sprawdza się ponadto wyższe wezgłowie łóżka małżeńskiego.

Pokój dzienny z sypialnią – najważniejsze meble

Aranżację pokoju dziennego połączonego z sypialnią powinniśmy rozpocząć od znalezienia najlepszego miejsca na kanapę do spania. Na tym jednak nie koniec, ponieważ nie jest to jedyny mebel, jaki wypełni to wnętrze. Co z szafą, komodą, witryną, szafką RTV i stoliczkiem kawowym?

Po pierwsze: nie wszystkie z powyższych brył muszą znaleźć się w naszym salonie. Za ważniejsze z nich możemy uznać szafkę RTV oraz stolik kawowy. Obecność szafy, komody, witryny oraz innego rodzaju półek jest opcjonalna i zależy od dostępnej przestrzeni, również tej poza salonem. Przykładowo, być może lepszym miejscem na pakowną szafę okaże się przedpokój lub pokój dziecka?

Stolik kawowy, jako dopełnienie strefy dziennej, wypoczynkowej tworzy spójną całość wraz z kanapą lub narożnikiem oraz ścianką kinową. W nocy będzie musiał jednak zostać odsunięty, aby zrobić miejsce do spania. Zamiast codziennie dźwigać ciężką bryłę i nadwyrężać kręgosłup, wybierzmy praktyczne stoliki na kółkach. Mobilne rozwiązania świetnie sprawdzą się w wielofunkcyjnym salonie!

Jeśli możemy pozwolić sobie dodatkowo na zgrabną komodę lub witrynę, to oczywiście nie rezygnujmy z ich obecności w pokoju. Gustowne zaaranżowanie komody z pewnością wpłynie pozytywnie na wystrój naszego wnętrza. Zamiast standardowych modeli stojących, możemy zdecydować się także na szafki podwieszane. Dzięki nim zaoszczędzimy naprawdę dużo przestrzeni użytkowej!

W wielu przypadkach w salonie z sypialnią konieczne okazuje się ponadto znalezienie kącika do pracy. Czym zastąpić ciężkie, toporne i obszerne biurka? Postawmy na zgrabne, lekkie i stylowe toaletki. To kolejny przykład funkcjonalnego mebla 2w1! W ciągu dnia znajdziemy na niej wystarczająco miejsca na laptop i drobne dokumenty, z kolei wieczorami będzie to nasza strefa urody, pielęgnacji i relaksu.