Sypialnia nie tylko do spania

Współczesne sypialnie coraz to częściej spełniają więcej niż jedną funkcję. Nie są to jedynie przestrzenie wypoczynkowe, z których korzysta się głównie w porze wieczornej. Nowoczesne sypialnie to również miejsca pracy i zabawy, strefy urody, czy praktykowania ulubionych czynności – jogi, ćwiczeń, czytania książek. Jak znaleźć pomysł na takie wnętrze?

Sypialnia z biurkiem

Obecność biurka w sypialni nie jest dzisiaj żadnym zaskoczeniem. Z takim układem spotkamy się przede wszystkim w niedużych mieszkaniach, w których nie dysponujemy oddzielnym pokojem na gabinet. Zlokalizowanie strefy biurowej w sypialni jest w wielu przypadkach wygodniejsze niż umieszczanie jej w salonie, będącym pomieszczeniem wspólnym oraz pełniącym funkcję reprezentatywną.

Najlepsze miejsce na biurko w sypialni to oczywiście przestrzeń pod oknem, zapewniająca naturalne oświetlenie przez większość dnia. Biurko powinno stać bokiem do okna, aby podczas pracy przy komputerze wpadające do wnętrza światło nie męczyło naszego wzroku.

Przy wyborze biurka do sypialni nie możemy zapomnieć również o charakterze tego wnętrza. Pamiętajmy, że wciąż jest to strefa wypoczynku, dlatego nasze miejsce do pracy musi pozostawać spójne ze stylistyką tego pomieszczenia. Proste, zgrabne i lekkie modele idealnie wtopią się w każdą aranżację, zachowując pożądaną harmonię. Jeśli zatem zdecydowaliśmy się na skandynawską sypialnię np. w kolorach biało-beżowych, czarne, nowoczesne biurko nie będzie prezentować się w niej spójnie. Lepszym wyborem okaże się klasyczny biały stolik lub mebel wykonany z jasnego, naturalnego drewna.

Strefa mody i urody

Sypialnia służy również jako prywatna, kobieca strefa urody. Kluczowym meblem, który pozwala na realizację tej funkcji, jest oczywiście stylowa toaletka. To właśnie ona dumnie eksponuje wszystkie kosmetyki do makijażu i pielęgnacji. Elegancko zaaranżowana przestrzeń urody może stać się dekoracją całej sypialni. Wystarczy wyposażyć ją w duże, podświetlane lustro oraz wygodny, dostawiany fotel o atrakcyjnym designie. Z praktycznych porad warto mieć na względzie, że toaletka w niektórych przypadkach może być wykorzystywana również jako biurko. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy do wykonywania służbowych obowiązków nie potrzebujemy specjalnych warunków lub też, gdy pracujemy w domu jedynie sporadycznie.

Jeśli nasza sypialnia spełnia funkcję garderoby, wzbogaćmy ją o efektowne przeszklenie, punktowe oświetlenie oraz wygodny puf. Szykowanie się do wyjścia w odpowiednich warunkach stanie się dużo przyjemniejsze i radośniejsze, zwłaszcza dla kobiet interesujących się modą.

Przestrzeń na różnego rodzaju aktywności

W jaki jeszcze sposób możemy wykorzystać przestrzeń sypialnianą? Osoby uwielbiające spędzać wieczory lub weekendy z książką, powinny obowiązkowo zagospodarować jeden z kątów w sypialni na małą biblioteczkę. Smukły regał oraz wygodny fotel uszak nadają klimatu temu wnętrzu. Dużo możliwości aranżacyjnych dostarczą nam meble modułowe do salonu, które w tym przypadku sprawdzą się również w sypialni.

Dla wielu sypialnia jest także miejscem, w którym chętnie praktykują jogę lub ćwiczą. Aby móc przeprowadzić bezpieczny i efektywny trening, pamiętajmy jednak o wyznaczeniu odpowiedniej przestrzeni, pozwalającej nam na swobodne ruchy o pełnym zakresie. Dużym pomocnikiem podczas ćwiczeń stanie się lustro obejmujące całą sylwetkę oraz miękki dywan, który w wielu sytuacjach zastąpi matę.