Komplet wypoczynkowy do salonu a wielkość pokoju

Meble wypoczynkowe są głównym elementem wyposażenia każdego salonu. Poza praktycznym zastosowaniem odgrywają one także dużą rolę w wystroju tego wnętrza. To od nich zależy również funkcjonalność naszego pokoju, jakość wypoczynku oraz sposób, w jaki będziemy mogli spędzać czas w większym gronie. Jednym z kryteriów wyboru mebli wypoczynkowych jest ich wielkość, która powinna zostać dopasowana do przestrzeni, jaką dysponujemy. Co pomoże nam w podjęciu dobrej decyzji?

Duży, czy mały pokój dzienny?

Właściciele dużych salonów staną przed zdecydowanie mniejszym problemem dotyczącym doboru idealnych mebli tapicerowanych. W salonach nieograniczonych metrażem możemy pozwolić sobie na cały komplet wypoczynkowy. Przykładowo składający się nie tylko z samego narożnika, czy kanapy, ale także dodatkowych puf i foteli. Taki zestaw świetnie sprawdzi się jako centralny punkt aranżacji. Jej główny i najbardziej rzucający się w oczy element.

Jeżeli natomiast naszego pokoju dziennego nie da się zaliczyć do największych, wtedy też w poszukiwania mebli wypoczynkowych musimy włożyć nieco więcej wysiłku. Dobrym wyborem będą w tym przypadku meble modułowe do salonu. W mniejszych wnętrzach powinniśmy również dążyć do stworzenia spójnej, jednolitej aranżacji, w której zestaw wypoczynkowy jest wkomponowany w przestrzeń.

Komplet mebli czy pojedyncze bryły?

Zestaw wypoczynkowy składający się z wielu elementów jest rekomendowany przede wszystkim do większych salonów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zastanowić się nad tym rozwiązaniem również wtedy, gdy nasz pokój jest nieco mniejszy i zamknięty. Dwuosobowa, zgrabna kanapa oraz jeden lub dwa smukłe fotele wcale nie brzmią jak rzecz niemożliwa do wykonania. Jeżeli nie mamy miejsca na dwa fotele, jeden z nich zastąpmy pufem.

Kiedy warto zdecydować się na komplet wypoczynkowy? Będzie to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas w większym gronie oraz chętnie zapraszają do siebie gości. Zestaw składający się z np. sofy i foteli ustawionych naprzeciwko siebie lub pod kątem prostym pozwoli nam na komfortowe prowadzenie rozmów, jak i wspólne gry, czy zabawy. W przestronnych salonach możemy iść o krok dalej, dzieląc przestrzeń wypoczynkowo-gościnną na strefy. Przykładowo, będzie to kącik TV z narożnikiem, dwa oddzielne fotele ustawione przy kominku oraz wygodny szezlong pod oknem z biblioteczką.

Jak ustawić meble w salonie?

Komplet wypoczynkowy zawsze powinniśmy ustawić w taki sposób, aby każdy mógł dostać się do niego bez trudu z praktycznie każdej strony. O ile problem ten nie dotyczy najczęściej większych pomieszczeń, to może jednak pojawić się w niewielkim pokoju. Tutaj dostępną przestrzeń dodatkowo ogranicza także inne wyposażenie.

Meble tapicerowane nie powinny znajdować się w ciągach komunikacyjnych oraz utrudniać swobodnego przemieszczania się po pokoju. Nie ustawia się ich także w pobliżu drzwi oraz pozostałych mebli, ponieważ spowoduje to problemy z ich swobodnym otwieraniem lub dostępem. Zestawy wypoczynkowe mogą jednak znajdować się przy ścianach lub oknach. Nie ma również przeszkód do umieszczania ich pośrodku wnętrza, jednak aby to zrobić, musimy dysponować odpowiednią przestrzenią.

Przy wstawianiu zestawu wypoczynkowego do pokoju trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy kanapą a telewizorem. Przy telewizorach Full HD zaleca się, aby na każdy cal przekątnej przypadało od 4 do 4,5 cm odległości. Z kolei przy telewizorach Ultra HD może być to 2,1 cm odległości.

Na zachowanie dodatkowej przestrzeni warto zwrócić uwagę również wtedy, gdy pokój dzienny pełni funkcję sypialni. W takiej sytuacji meble tapicerowane wieczorami rozkładają się do pozycji łóżka, co wymaga dodatkowego miejsca.