Czasy masywnych, nieustawnych meblościanek, stanowiących bardzo często jedyne wyposażenie pokojów dziennych dawno minęły. Ich miejsce zajęły lekkie, ergonomiczne meble modułowe, z którymi możemy zrobić niemalże wszystko. Ustawić w dowolną konfigurację. Wybrać kolor frontów lub tkanin tapicerskich. Rozbudować o dodatkowy segment. Jakie elementy należące do zestawów systemowych są dzisiaj najbardziej popularne w przestrzeni salonowej?
Meble modułowe wypoczynkowe
Meble modułowe do salonu to nie tylko meble skrzyniowe, ale również zestawy wypoczynkowe, bez których nie może istnieć żaden prawdziwy salon. Najchętniej wybieraną odsłoną tego rodzaju wyposażenia są w tym przypadku narożniki pokojowe. Meble te cieszą się niesamowitą popularnością w salonach otwartych, o zwiększonym metrażu. Obecnie, bez trudu znajdziemy jednakże modele, które zagospodarują mniejszych rozmiarów pokój w bloku. Co wyróżnia narożniki modułowe?
Narożnik modułowy, na co wskazuje sama nazwa, składa się z modułów. Oznacza to, że możemy zdecydować się na podstawowy, np. 4-osobowy segment lub też wzbogacić go m.in. o otomanę w wersji prawo, lub lewo-stronnej. Wiele z nich posiada również dodatki w postaci szerokich puf z pojemnikami, których można używać jako niezależnych mebli, lub też podczepić do głównego siedziska, tworząc w ten sposób ogromną powierzchnię do spania. Narożniki modułowe są ponadto wyposażone w funkcje spania, regulowane zagłówki, czy głębokie schowki na pościel.
Meblościanki salonowe
Kolekcje systemowe to w szczególności ustawne, ergonomiczne meblościanki, które możemy utworzyć samodzielnie z oferowanych w serii modułów. Zamiast jednego, ciężkiego mebla, przykrywającego całą ścianę, zyskujemy niezależne bryły, pozwalające na tworzenie dowolnych konfiguracji. Przykładowo, w skład meblościanki może wchodzić szafka RTV, witryna i komoda wisząca oraz półka. W innym wariancie będą to m.in. trzy zabudowane półki, szafka RTV i witryna stojąca. Producenci oferują gotowe zestawy meblościanek, jednakże wciąż pozostawiają nam wybór w zakresie tworzenia indywidualnych kompozycji. Meble modułowe są zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały do siebie, dlatego też nie musimy obawiać się problemów w ich ustawieniu.
Wielofunkcyjne regały
Klasyczne regały podpierały ściany. Regały należące do serii modułowych służą nie tylko jako miejsce do przechowywania, ale często są również wykorzystywane jako ścianki wolnostojące. Odgradzają, wydzielają strefy w mieszkaniu, np. pozwalają odseparować urządzony w salonie kącik biurowy. Do tego typu zadań wykorzystuje się najczęściej modele obustronnie otwarte. Regały, podobnie jak meblościanki, mogą ponadto zostać połączone w różne układy, na przykład poprzez zestawienie wysokiej, wąskiej bryły z dużą niższą i szerszą.
Modułowe stoliczki kawowe
Modułowe meble do salonu to również ławy kawowe, stanowiące uzupełnienie zestawów wypoczynkowych. Jeśli zależy nam na funkcjonalnych rozwiązaniach 2w1, koniecznie sięgnijmy po serie systemowe. Stolik deserowy może posiadać dodatkowe półki lub szuflady do przechowywania, czy też ukryty, wysuwany blat. Ławy z nadprogramowymi przestrzeniami świetnie sprawdzają się przede wszystkim w mniejszych pokojach dziennych, ponieważ ułatwiają zachowanie porządku poprzez ukrycie wielu przedmiotów.