Pokój dzienny w bloku

Pokoje dzienne w mieszkaniach w bloku nie należą najczęściej do pomieszczeń wyjątkowo przestronnych, dlatego też do ich urządzania powinniśmy podejść z rozmysłem. Bardzo ważne jest, aby zachować w nich odpowiednią przestrzeń, pozwalającą na wygodny wypoczynek, jak i swobodne przyjmowanie gości. Na szczęście oferowane dziś rozwiązania zdecydowanie ułatwiają to zadanie! Czym kierować się podczas aranżacji niedużego salonu w bloku?

Pomysł na nieduży pokój dzienny

Wszystko rozpoczyna się od… kolorów! Jeśli nasza część dzienna nie imponuje swoim metrażem, zróbmy wszystko, aby optycznie dodać jej kilku metrów. Pomogą w tym jasne ściany oraz wybarwione w jasnych odcieniach meble (lub z frontami w połysku), a ponadto lustra oraz oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne, stosowane punktowo.  W salonach połączonych z jadalnią warto zdecydować się także na wizualne wydzielenie tych stref. Możemy po raz kolejny wykorzystać do tego kolory, zestawiając je na zasadzie odpowiedniego kontrastu, na przykład biel-szarość lub materiały, takie jak cegiełka dekoracyjna, czy drewno. W niektórych przypadkach elementem oddzielającym część dzienną od jadalnej jest inne pokrycie podłogi. Jeśli zastanawiamy się nad tym rozwiązaniem, powinniśmy wziąć jednak pod uwagę układ i wielkość naszego wnętrza. W niewielkich pokojach, które na późniejszym etapie remontu zastawimy meblami, efekt może nie być widoczny.

Meble modułowe do salonu

O tym, jak ostatecznie będzie prezentowała się nasza część dzienna, zadecyduje jej wyposażenie. Małe pokoje to idealne miejsca na meble modułowe do salonu. Są to lekkie, ustawne bryły, doskonale łączące się ze sobą w dowolnych kombinacjach.  Ich zaaranżowanie we wnętrzu nie będzie należało zatem do zadań trudnych. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych aspektach!

Na niewielkich przestrzeniach powinniśmy zrezygnować ze zbyt dużej ilości mebli, pozostawiając tylko niezbędne bryły. Przykładowo, jeśli w naszym mieszkaniu dysponujemy stosunkowo przestronnym przedpokojem lub sypialnią, to właśnie tam ustawmy dużą szafę z drzwiami przesuwanymi. Dzięki temu nie zajmie ona miejsca w salonie.

Meble, których nie może zabraknąć w części dziennej to: zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy, szafka RTV oraz rozkładany stół jadalny i krzesła. Dodatkowe wyposażenie stanowią komody, witryny oraz półki, które dopasujemy do dostępnej przestrzeni. Jeśli nie mamy pomysłu, gdzie je ustawić, wybierzmy warianty wiszące. Najlepiej będą prezentować się one w kompozycji na jednej ścianie, np. nad szafką RTV. Dzięki temu zachowamy funkcjonalność naszego wnętrza, bez zabierania przestrzeni!

2w1, czyli sprytne meble do salonu w bloku

W małym pokoju w bloku rewelacyjnie sprawdzą się wielofunkcyjne rozwiązania, zwiększające jego ergonomię. Oferują je meble modułowe do salonu. Urządzając część dzienną, możemy wyposażyć ją m.in. w rozkładaną kanapę z unoszonym modułem – pojemnikiem do przechowywania, czy też stolik kawowy, wyposażony w dodatkowe półki i wnęki lub z wysuwanym drugim blatem. Pamiętajmy także o rozkładanym stole w części jadalnej, przy którym podczas spotkań w większym gronie znajdzie miejsce każdy zaproszony gość. Ciekawym rozwiązaniem są również pufy. Mogą służyć jako siedziska, półeczki, stoliczki, jak i miejsce do przechowywania drobiazgów, jeśli posiadają we wnętrzu odpowiednią przestrzeń.