Każde pomieszczenie w domu ma swoje główne, najważniejsze meble. W salonie jest to zestaw wypoczynkowy, w kuchni zabudowa szafek, w gabinecie biurko, a w sypialni… oczywiście, że łóżko! Element wyposażenia, od którego większość z nas rozpoczyna aranżację tego wnętrza. Tu pojawia się jednak pytanie o to, jak ustawić łóżko w sypialni? Czy ustawienie łóżka wpływa na komfort naszego wypoczynku?
Mimo że możemy wyodrębnić kilka wskazówek dotyczących tego, gdzie powinno znaleźć się łóżko w sypialni, nie w każdym przypadku będziemy mogli się do nich zastosować. Przeważnie nie sprawdzą się one w niewielkich mieszkaniach w bloku, gdzie na sypialnię przeznaczamy często najmniejszy z dostępnych pokojów lub też zostaje ona połączona z salonem. W takiej sytuacji warto zdecydować się na nowoczesne, zgrabne i ustawne meble modułowe do salonu i sypialni, które ułatwią nam urządzenie takiej przestrzeni. Jeśli jednak metraż wnętrza pozwala Ci na większe możliwości, oto co powinno zwrócić Twoją uwagę!
Jak ustawić łóżko w sypialni względem kierunków świata?
Dla wielu to pytanie może zdawać się nieco dziwne lub niezrozumiałe, jednak w praktyce ustawienie łóżka w sypialni w kierunku świata nie pozostaje bez wpływu na komfort naszego wypoczynku! Poprzez umieszczenie łóżka w kierunku świata należy rozumieć takie ustawienie, w którym głowa jest zawsze skierowana na północ, a nogi na południe. Dlaczego akurat tak? Ponieważ zgodnie z filozofią feng shui jest to pozycja, która w największym stopniu sprzyja naładowaniu naszych mocy witalnych. Ułożenie głowy w kierunku północnym ułatwia zasypianie i pozwala budzić się w pełni wypoczętym.
Jak ustawić łóżko w sypialni? Na widoku!
Łóżko w sypialni powinno stanąć także w takim miejscu, by było ono widoczne zaraz po wejściu do środka. Najlepiej więc, by znajdowało się w pobliżu przekątnego kąta (rogu) pomieszczenia, patrząc od drzwi. Przy czym wezgłowie powinno przylegać do północnej ściany.
Czy można ustawić łóżko pod oknem?
Zgodnie z zasadami feng shui najlepszym miejscem na łóżko jest ściana bez okien i drzwi. Oczywiście nie zawsze takie ustawienie będzie możliwe w wykonaniu. W takiej sytuacji możesz umieścić łóżko pod oknem. Trzeba uważać jednak, aby nie utrudniało ono do niego dostępu. Problem może pojawić się także w przypadku wysokich łóżek kontynentalnych z wysokimi wezgłowiami. Ich ustawienie w takiej lokalizacji może spowodować nachodzenie wezgłowia na parapet i okno. Łóżko pod oknem generuje ponadto jeszcze jeden problem. Gdy dodatkowo w ustawieniu tym pojawia się kaloryfer, trudniej będzie nam zachować optymalne warunki do snu. Zimą, ciepło bijące od kaloryfera może prowadzić do tego, że w nocy będziemy budzić się z uczucia z gorąca. Osoby lubiące spać przy otwartym oknie są z kolei narażone na przewianie.
Łóżko w sypialni ze swobodnym dostępem
Zastanawiając się nad ustawieniem łóżka w sypialni, nie można zapomnieć również o zasadzie swobodnego dostępu. Najbardziej pożądane będzie, kiedy dostęp do łóżka zostanie zagwarantowany z trzech stron. Ponownie i w tym przypadku reguła ta nie zawsze znajdzie zastosowanie. W małych sypialniach łóżko ustawia się najczęściej przy jednej ścianie, co automatycznie uniemożliwia korzystanie z niego z tej strony.