Duży salon to marzenie wielu z nas. Czy przestronny pokój dzienny może w ogóle sprawiać jakiekolwiek problemy aranżacyjne? To przecież niewielkie wnętrza uznaje się za szczególnie kłopotliwe. Okazuje się jednak, że praktyczne zagospodarowanie dużego salonu wcale nie jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się zdawać. Większy pokój to większe możliwości, a to obecnie rodzi już pewne problemy. Sprawdźmy, czym możemy się zainspirować!
Duży pokój dzienny z jadalnią
Salon z jadalnią jest dzisiaj standardem w nowym budownictwie. O ile próba połączenia tych stref na mniejszym metrażu wymusza na nas duże ograniczenia, to w przypadku przestronnych wnętrz grozi natomiast wprowadzeniem chaosu. Mimo tego, że możemy pozwolić sobie na wykorzystanie, chociażby większej ilości mebli i dodatków, powinniśmy wciąż pamiętać o zachowaniu pomiędzy nimi harmonii. Z pewnością nikt z nas nie chce doprowadzić do sytuacji, w której salon i jadalnia będą prezentować się niespójnie, sprawiając wrażenie zagraconych.
Najskuteczniejszym sposobem na umowne przedzielenie tych stref, jest odpowiednie ulokowanie sofy bądź narożnika. Meble te powinny znaleźć się mniej więcej pośrodku (w zależności od tego, jaką przestrzeń pragniemy przeznaczyć na jadalnię), ustawione prostopadle do dłuższych ścian. Dzięki temu zestaw wypoczynkowy umieszczony tyłem do części jadalnej, automatycznie zaaranżuje przestrzeń dzienną. W zależności od liczebności rodziny, czy też trybu spędzania wolnego czasu, wykorzystamy różne kombinacje. Przykładowo, mogą być to trzy 2-osobowe kanapy, jedna większa sofa i dwa fotele, czy też dwie wersalki ustawione do siebie prostopadle. Jeśli nasz salon jest duży, jednakże stosunkowo wąski, warto zdecydować się na równoległe umieszczenie mebli wypoczynkowych wzdłuż dłuższych ścian.
W części jadalnej możemy pozwolić sobie natomiast na duży stół z szerokimi, wygodnymi krzesłami, a także umieszczoną w pobliżu komodę lub witrynę. Będą to miejsca do przechowywania zastaw, obrusów oraz pozostałych akcesoriów na stół.
Jeśli nie chcemy jednak zdecydować się powyższy układ, do wyznaczenia granic wykorzystajmy odmienny kolor lub dekor ścian. Może być to także różne pokrycie podłogi. Wtedy też, przejście między dwiema strefami stanie się bardziej płynne.
Przestronny salon z kominkiem
Obecność kominka w salonie sprzyja wydzieleniu dodatkowej, relaksacyjnej strefy. Oczywiście możemy zdecydować się na standardowy układ, w którym główne meble wypoczynkowe koncentrują się wokoło paleniska. Możemy jednak zastosować tu również inne rozwiązanie. Przykładowo, przy kominku umieśćmy dwa fotele ze stoliczkiem kawowym, natomiast po drugiej stronie, przy ścianie wygodny szezlong. W ten sposób zyskamy intymne miejsce do rozmów, jak i przestrzeń do wypoczynku indywidualnego. Chcąc nadać tej części jeszcze bardziej luksusowego, przytulnego charakteru, postawmy na meble modułowe do salonu. Fotel z wysuwanym podnóżkiem, czy wielozadaniowy puf idealnie dopełnią tę aranżację!
Główny kącik towarzysko-rozrywkowy stanie kawałek dalej. Uzupełni go telewizor oraz ława kawowa. Nie zapomnijmy, aby rozdzielić te strefy ustawioną tyłem do kominka sofą lub kanapą. Dzięki temu nasz pokój stanie się miejscem, w którym każdy z domowników, jak i zaproszonych gości będzie mógł spędzać czas na różne sposoby. Przy kominku, w samotności, a także w grupie na oglądaniu TV lub grach.