Meblościanka to mebel, który jest bardzo dobrze znany każdemu z nas. Niektóre osoby, na przykład nasze babcie, mają jednak w głowie jego zupełnie inny obraz niż ludzie młodzi, doskonale odnajdujący się we współczesnych trendach wnętrzarskich. Meblościanka na przestrzeni lat przeszła ogromną metamorfozę, która znowu, w XXI wieku uczyniła z niej wyposażenie modne, funkcjonalne i warte uwagi! Jak wyglądają i czym charakteryzują się nowoczesne meblościanki? Co odróżnia je od pierwszych z dostępnych w Polsce modeli?
Jak meblościanki do salonu zmieniły się w ciągu ostatnich lat?
Meblościanka nie jest meblem wiekowym, tak jak na przykład komoda, czy szezlong. Popularność w naszym kraju zyskała w latach 70. i 80. XX wieku, stając się wspaniałym rozwiązaniem dla wszystkich właścicieli niewielkich i problematycznych w aranżacji mieszkań. Meblościanka pozwalała zwiększyć powierzchnię do przechowywania, bez jednoczesnego zabierania przestrzeni użytkowej. Od samego początku przemawiały za nią przede wszystkim względy praktyczne, a nie walory dekoracyjne.
Jak wyglądały meblościanki z XX wieku? Były to rozbudowane bryły składające się z połączonych ze sobą ściankami segmentów meblowych. W ostatecznym ułożeniu meblościanka, tworzona przez różnorodne półki, szafki i szuflady, zajmowała najczęściej całą ścianę w pomieszczeniu. Stąd też wzięła się jej nazwa. Meblościanka początkowo była obecna głównie w salonie, jednak szybko stała się także meblem chętnie wybieranym do dziecięcych pokojów.
Nowoczesne meblościanki i ich zalety
Mimo upływu czasu nadal bez problemu możemy natknąć się na „stare” wersje meblościanek, które do tej pory zdobią mieszkania seniorów, w tym naszych babć. Nie są to już natomiast jedyne meble tego rodzaju. Meblościanki od pewnego momentu znowu powracają do łask, co jest zasługą ich udoskonalonej, zmodernizowanej i odświeżonej formy. Szczególną popularnością cieszą się obecnie meblościanki modułowe o nowoczesnym wyglądzie oraz wysokich walorach estetycznych i użytkowych. Podobnie jak meble modułowe do salonu, pozwalają nam na dużą swobodę w zakresie ich aranżacji.
Modułowa, nowoczesna meblościanka do salonu w odróżnieniu od swoich starszych kuzynek nie jest zwartą bryłą, składającą się z połączonych ze sobą segmentów. Taka meblościanka najczęściej nie zasłania również całej ściany.
To, co ją wyróżnia, to o wiele większa dowolność aranżacyjna. Segmenty tworzące nowoczesne meblościanki modułowe możemy zawiesić na ścianie w różnej konfiguracji. Możemy je połączyć, ale także zachować pomiędzy nimi odstępy i potraktować jako niezależne moduły wiszące lub stojące. Umieścić jedną bryłę wyżej, a jedną niżej. Dzięki temu taka kompozycja nie prezentuje się topornie, ciężko. Każdy mebel jest pięknie podkreślony, uwydatniony i nie stanowi wyłącznie jednego z wielu nijakich elementów większej całości.
W skład nowoczesnych meblościanek modułowych wchodzą dziś przede wszystkim:
- półki wiszące
- szafki
- witryny
- szafy
- szafki RTV
- regały
Największa zmiana pojemnych meblościanek do pokoju dotyczy zatem w szczególności ich wyglądu, stylistyki oraz sposobu ustawienia. Są to meble nowoczesne, modne, występujące w różnych zestawieniach. Niegdyś wybór meblościanek pozostawał bardzo ograniczony, a odwiedzając sąsiadów lub przyjaciół, mogliśmy natknąć się na ten sam model, co w naszym własnym mieszkaniu. Obecnie dostępny asortyment pozwala nam cieszyć się oryginalnym wyposażeniem w wielu konfiguracjach.
Współczesne meblościanki mimo zmiany designu nie straciły na swojej funkcjonalności. Nadal dostarczają nam mnóstwo dodatkowego miejsca do przechowywania. Teraz jednak nie musimy rezygnować przy tym z walorów estetycznych. Ich zaletą jest także wysoka trwałość wykorzystywanych do produkcji materiałów oraz dodatkowe funkcjonalności, takie jak oświetlenie LED półek lub szklanych witryn, cichy domyk, czy system bezuchwytowy. Nowoczesne meblościanki to jeden ze sposobów na wygodne, praktyczne i stylowe zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Współcześnie mogą one zdobić nie tylko małe i kłopotliwe w urządzeniu pokoje, ale i przestronne salony otwarte na kuchnię, czy jadalnię.