Funkcjonalnie urządzony salon z jadalnią

Salon z jadalnią to popularny i bardzo często wybierany duet, z którym spotkamy się zarówno w przestronnych, otwartych pomieszczeniach w domach jednorodzinnych, jak i w mniejszych mieszkaniach w bloku. Jest to rozwiązanie funkcjonalne i wygodne, pozwalające spędzać nam więcej czasu razem, z naszymi bliskimi. Jak zatem zagospodarować te dwie strefy, aby móc korzystać z nich w sposób swobodny i komfortowy?

Mały pokój dzienny z jadalnią – jak zaaranżować dwie przestrzenie?

Największe trudności pojawią się przeważnie we wnętrzach o ograniczonym metrażu, w których nie możemy pozwolić sobie na wykorzystanie wszystkich rozwiązań. Aranżując salon, w którym chcemy jednocześnie wydzielić strefę jadalną, powinniśmy pamiętać, aby w pierwszej kolejności zachować ich spójność stylistyczną. Za nietrafiony możemy zatem uznać pomysł urządzenia części dziennej np. w stylu nowoczesnym minimalistycznym, a jadalni w wystroju glamour. W tym przypadku dobrym i bezpiecznym wyborem będą meble modułowe do salonu. Są to zestawy, które w obrębie jednej kolekcji składają się z wielu różnorodnych brył do wyboru. Z pewnością znajdziemy zatem serię, która w swoim asortymencie oferuje zarówno meble do pokoju (np. szafki RTV, stolik kawowy, komody), jak i jadalni (np. witryny i stół jadalny). Bazowe wyposażenie pochodzące z jednej linii wprowadzi do naszych pomieszczeń harmonię i porządek.

Spójność stylistyczna odnosi się nie tylko do podstawowego umeblowania, ale również palety barw. Możemy oczywiście zastosować w naszym pokoju różne odcienie tego samego koloru, np. brązu lub szarości. Doskonałym pomysłem są ponadto kompozycje bazujące na kontraście – np. biel i czerń.

Jeśli na małym metrażu pragniemy oddzielić strefę jadalną od salonu, warto wykorzystać do tego zadania kanapę. Jej ustawienie prostopadle do ścian w naturalny sposób przedzieli dwie strefy. Pamiętajmy jednak, aby w takim przypadku w części jadalnej zachować odpowiednią ilość miejsca do swobodnego korzystania ze stołu (siadania i wstawania). Przy braku wystarczającej powierzchni, powinniśmy zrezygnować ze znajdujących się tam witryn lub komód na rzecz np. mebli wiszących.

Duży salon połączony z jadalnią

Duże, otwarte przestrzenie stwarzają znacznie więcej możliwości aranżacyjnych. W takich pokojach możemy pozwolić sobie na wstawienie obszernego stołu jadalnego. Poza funkcją praktyczną, często staje się on także dekoracją wnętrza. Wydzielenie obu stref najczęściej odbywa się poprzez zachowanie naturalnego odstępu, wykorzystanie zestawów wypoczynkowych, czy też wyłożenie podłogi w części jadalnej odmiennym pokryciem, np. kafelkami. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tutaj również ważne jest zachowanie spójności stylistycznej i kolorystycznej. Chcąc nadać wnętrzom charakteru, zwróćmy uwagę na staranny i oryginalny dobór dodatków oraz połączenia materiałów wykańczających, np. drewna i cegiełek dekoracyjnych.