Co wyróżnia meble systemowe?

Z pewnością wielu z nas wciąż pamięta wielkie, rozbudowane meblościanki, o często wątpliwej estetyce wykonania. Miały one zaoszczędzić miejsce w niewielkich mieszkaniach, zapewniając przy tym wystarczającą ilość przestrzeni potrzebnej do przechowywania. Przykrywające ścianę ciężkie zestawy szafek, regałów i witryn zastąpiły lekkie, ergonomiczne i modne meble systemowe, które znajdziemy dzisiaj w zdecydowanej większości domów. Co dokładnie określamy jako systemy modułowe oraz jakie są ich najważniejsze cechy?

Co warto wiedzieć o meblach systemowych?

Meble modułowe do salonu to zestawy składające się w przeważającej większości z wielu niezależnych brył, które są przystosowane do łączenia i ustawiania w dowolnych konfiguracjach. Najpopularniejsze modele, wchodzące w skład takich kolekcji to przede wszystkim szafy, witryny, komody, regały, szafki RTV, a także półki i stoliki/ławy kawowe. Każdy z tych elementów może występować w różnym wariancie, przykładowo: niewielka komoda z szufladami oraz przestronna komoda z drzwiczkami, wnęką i szufladą.

Bogaty wybór brył zwiększa nasze możliwości aranżacyjne oraz pozwala wybrać te spośród nich, które najlepiej wpasują się w dostępną przestrzeń. W odróżnieniu od klasycznych meblościanek usytuowanie mebli systemowych w pokoju nie jest zatem narzucone. Nie musimy umieszczać ich obok siebie w jednej linii przy ścianie. Ponadto, zamiast kupować cały komplet, możemy zdecydować się jedynie na wybrane egzemplarze.

Meble modułowe ze względu na sposób wykonania są również wyposażeniem o ponadczasowym i uniwersalnym charakterze. To regularne, proste bryły, wyprodukowane w sposób staranny i estetyczny z zachowaniem lekkiej, nowoczesnej stylistyki. Niezależność poszczególnych elementów sprawia również, że są one ustawne i podatne na zmiany. Oznacza to, że w każdej chwili możemy zrezygnować z jednego mebla i zastąpić go innym. Bardziej funkcjonalnym i odpowiadającym naszym potrzebom, pochodzącym z tej samej serii. W ten sposób, chcąc odświeżyć wygląd naszego pokoju dziennego, nie musimy dokonywać całkowitej metamorfozy. Czasami zauważalny efekt osiągniemy z pozoru niewielką zmianą!

Gdzie możemy wykorzystać meble modułowe?

Zestawy systemowe są rozwiązaniem uwielbianym w pokojach dziennych. Pozwolą nam zaaranżować przestrzeń salonową nie tylko w sposób funkcjonalny i wygodny, ale również gustowny i przytulny. Mimo ogromnej popularności zastosowania mebli modułowych w przestrzeni dziennej obecnie producenci oferują nam również bogaty asortyment kuchenny, młodzieżowy oraz sypialniany. Możemy wybierać nie tylko pomiędzy różnorodnym rodzajem wyposażenia, ale także jego stylistyką — nowoczesną, loftową, skandynawską, prowansalską, rustykalną, czy też klasyczną.